لبخندی به پهنای قـــــــاره

ویزای کانادا

ویزای کانادا مجوزی قانونی است که به شهروندان خارجی اجازه می‌دهد برای اهداف مختلف به این کشور پهناور و زیبا سفر کرده و اقامت موقت یا دائم در آن را بدست آورند.

لبخندی به پهنای قـــــــاره

رویای زندگی و کار در کانادا به عنوان یک دندانپزشک را در آغوش بگیرید!

ویزا کانادا

ویزای کانادا – از آنجاییکه کشور کانادا از سطح رفاهی، اجتماعی، بهداشتی و امنیتی بالایی برخوردار است مورد توجه بسیاری از مردم در سراسر دنیا جهت اقامت، تحصیل و کار قرار گرفته است. به همین دلیل دولت کانادا مقررات بسیار سختی را جهت پذیرش بیگانگان به کشور خود وضع کرده است. در واقع ویزای کانادا مدرکی است که در پاسپورت ضمیمه می شود و نشان دهنده این می باشد که شخص دارای شرایط مناسب جهت اقامت در آن کشور است. اگر چه دولت کانادا قوانین سخت و دشواری جهت صدور ویزا دارد با این حال در صورتیکه متقاضی با شرایط، مراحل و مدارک مورد نیاز آشنا باشد، شانس دریافت ویزای او افزایش می یابد.

این مقاله که توسط متخصصین مجرب به نگارش در آمده است در آن سعی گردیده به تمامی سوالات و ابهامات شما متقاضیان گرامی پاسخ دهد. شما عزیزان می توانید جهت کسب اطلاعات تکمیلی راجع به ویزا کانادا با کارشناسان آژانس  تماس حاصل نموده و از مشاوره رایگان تلفنی بهره مند شوید.

انواع ویزای کانادا

کانادا به دلیل طبیعت زیبا، اقتصاد قوی و سیستم آموزشی عالی، به یکی از محبوب‌ترین مقاصد برای مهاجران و گردشگران تبدیل شده است. ویزای کانادا به شما اجازه می‌دهد تا برای اهداف مختلف به این کشور سفر کرده و اقامت موقت یا دائم در آن را بدست آورید.

ویزای توریستی کانادا

همانطور که از نام این ویزا مشخص است، ویزای توریستی کانادا یا ویزای توریستی کانادا برای مقاصد گردشگری و سفر صادر می شود. سوالات زیادی در مورد انواع ویزای توریستی کانادا برای متقاضیان وجود دارد. از جمله این سوالات می توان به انواع ویزای توریستی کانادا، شرایط اخذ ویزای کانادا، مدت اقامت ویزای توریستی کانادا، افراد مجاز به سفر و اخذ ویزای کانادا و تمامی این سوالات و شبهات متقاضیان عزیز اشاره کرد. در زیر پاسخ داده خواهد شد.

انواع ویزای توریستی کانادا

ویزای توریستی کانادا دو نوع دارد: ویزای یکبار ورود و ویزای چند بار ورود:

ویزای SINGLE ENTRY یا ویزای یکبار ورود به کانادا

ویزای سینگل کانادا فقط برای یک بار ورود به کانادا در یک زمان خاص و برای یک دوره زمانی خاص صادر می شود. به زبان ساده، دارنده ویزای سینگل کانادا تنها یک بار می تواند وارد کانادا شود و باید در زمان مشخص شده در ویزا کانادا را ترک کند.

ویزای مولتیپل ورود یا ویزای چند بار ورود به کانادا (ویزای 5 ساله کانادا)

ویزای چند بار ورود کانادا که به عنوان ویزای پنج ساله کانادا نیز شناخته می شود، به دارنده ویزا اجازه می دهد چندین بار وارد و خارج شود. این ویزا عموماً 5 سال اعتبار دارد. اما زمانی که صادر می شود اعتبار آن به اعتبار پاسپورت متقاضی بستگی دارد. یعنی اگر تاریخ انقضای پاسپورت 2 ساله باشد، ویزای صادر شده نیز 2 ساله است. متقاضی می تواند به مدت 5 سال هر چند بار که بخواهد به کانادا بیاید و برود. البته با هر بار ورود تنها به مدت 6 ماه می توانید در این کشور بمانید.

شرایط ویزای توریستی کانادا

ویزای توریستی کانادا یا ویزای موقت یک سند رسمی است که به پاسپورت شما پیوست شده و نشان می دهد که شما واجد شرایط ورود به کانادا هستید. شرایط عمومی برای دریافت این ویزا عبارتند از: داشتن پاسپورت معتبر، نداشتن سوابق کیفری و قانونی، داشتن شرایط جسمی و روحی کامل و همچنین باید موافقت کنید که در طول سفر به کانادا به دنبال کار یا شغل نباشید. سایر شرایط به شرح زیر است.

1. منابع مالی: ایده آل ترین منبع مالی برای هر فرد در صورت داشتن دعوتنامه حدود 200 میلیون تومان و در صورت نداشتن دعوتنامه 350 میلیون تومان است. لطفا توجه داشته باشید که این مبلغ ایده آل است و ممکن است با منابع مالی کمتری بتوانید ویزای توریستی کانادا را دریافت کنید. فاینانس ویزای توریستی باید به دلار کانادا و به زبان انگلیسی صادر شود و باید توسط مدیر شعبه صادرکننده مهر و امضا شود.

2. تاریخچه سفر: تاریخچه سفر فقط به معنای ویزای شینگن نیست. منظور از سابقه سفر، سفرهای قبلی شما به کشورهای خارجی است که بر اساس منابع مالی شما تایید می شود. ویزای شینگن، ویزای انگلستان، ویزای استرالیا، ویزای آمریکا، ویزای سنگاپور و ویزای ژاپن از جمله ویزاهای معتبر و قوی با سابقه سفر هستند.

 

افراد مجاز به سفر و گرفتن ویزای کانادا

ویزای تحصیلی یک گواهی است که به افراد غیر شهروند کانادایی امکان تحصیل می دهد. نحوه درخواست ویزای تحصیلی کانادا  در تمامی مقاطع تقریبا یکسان است و تنها در مدارک پذیرش تحصیل با یکدیگر تفاوت کمی دارند.

ویزای تحصیلی کانادا، برای اهداف تحصیلی کوتاه مدت و بلند مدت صادر می‌شود. برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا، نیاز به ارائه مدرک زبان انگلیسی و یا فرانسوی دارید و همچنین، شما باید از سوی مدرسه، دانشگاه و یا موسسه‌ای که قصد تحصیل در آن دارید، دعوت نامه رسمی داشته باشید . جواب ویزای تحصیلی کانادا در بازه زمانی ۴ تا ۶ ماهه صادر می‌شود.

از جمله شرایط ضروری که فرد جهت دریافت ویزای تحصیلی کانادا باید داشته باشد، همراه داشتن نامهٔ پذیرش از مؤسسات آموزشی معتبر است. این نامه باید اطلاعاتی همچون شهریهٔ پرداختی، تاریخ شروع، پایان و ثبت‌نام دوره را در خود گنجانده باشد. قابل ذکر است افرادی که قصد تحصیل در کبک را دارند علاوه بر داشتن نامهٔ پذیرش از مؤسسات آموزشی معتبر، باید گواهی پذیرش از کبک (CAQ) که توسط ادارهٔ مهاجرت کبک (MIDI)‌ صادر شده است را نیز دریافت کنند.

سیستم آموزشی کانادا به دو بخش کلی آموزش همگانی یا عمومی و آموزش خصوصی یا غیر انتفاعی تقسیم بندی می‌شود. این تقسیم بندی چه برای دوره ابتدایی، چه برای دوره متوسطه و چه برای تحصیلات تکمیلی و دانشگاهی صادق است.  

 

شرایط اخذ ویزای تحصیلی کانادا

ویزای تحصیلی مجوزی است که به شهروندان غیر کانادایی اجازه ی تحصیل را در این کشور می دهد.
از شرایط ضروری که فرد برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا باید دارا باشد، دریافت نامه پذیرش از مؤسسه آموزشی یا دانشگاه مورد نظر است. به این معنا که متقاضی با ارسال رزومه تحصیلی برای دانشگاه و انجام مذاکرات با مسئولان دانشگاه درخواست خود برای تحصیل در آن دانشگاه را مطرح می کند.
از مهمترین شرایط اخذ ویزای تحصیلی کانادا دارا بودن تمکن مالی، حداقل برای یکسال زندگی در کانادا است، گواهی عدم سوء پیشینه، گذرنامه با حداقل ۶ ماه اعتبار، ارائه مدارکی دال بر اینکه فرد پس از پایان تحصیل قصد حضور دائم در کانادا را ندارد و ارائه برنامه تحصیلی دقیق نیزاز ضروریات است.
ترجمه مدارک هویتی، مدرک زبان، انگیزه نامه و توصیه نامه از اساتید از دیگر مدارکی است که برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا مورد نیاز هستند.

اجازه تحصیل (STUDY PERMIT) در کانادا

 • استادی پرمیت مدرکی است که آژانس صادر می کند و به دانش آموزان خارجی اجازه ی تحصیل در کانادا را می دهد. قبل از اینکه به کانادا سفر کنید شما می بایست تمام مدارک مورد نیاز را اپلای کنید.
 • استادی پرمیت معمولاً به اندازه ی میزان تحصیل شما در کانادا به اضافه ی 90 روز است (این 90 روز زمان ترک کانادا و یا تمدید اقامت شماست).
 • اگر شما مجبور به گذراندن Course پیش نیاز باشید، استادی پرمیت شما از زمان آغاز این کورس به اضافه ی 1 سال می باشد.
 • اگر تا زمان پایان این مدرک تحصیلات خود را تمام نکرده باشید، می بایست اقامت خود را تمدید کنید. در غیر این صورت از ادامه ی تحصیل باید انصراف دهید و کانادا را ترک کنید.
 • اگر تحصیلات خود را زودتر تمام کنید، مجوز شما فقط تا 90 روز بعد از آن تاریخ اعتبار دارد.
 • تحصیلات شما در تاریخی تمام شده تلقی می شود که دیپلم یا کارنامه ی خود را دریافت کرده باشید که از این طریق می توانید ثابت کنید که تحصیلات شما به پایان رسیده است.
 • در زمان تحصیل خود در کانادا می توانید به کشور خود بازگردید، فقط می بایست دلیلی دال بر اینکه شما در حال تحصیل در آن مرکز می باشید و در آنجا ثبت نام کرده اید ارائه دهید.

 

شرایط مدارس ابتدایی، راهنمایی و متوسطه

 • آموزش ابتدایی در کانادا اجباری است و از سن 6 یا 7 سالگی شروع شده و تا 11 یا 12 سالگی ادامه می یابد. دوره راهنمایی دوره ای دو ساله و تا 12 سالگی کودک است. پس از آن دانش آموز وارد دبیرستان شده که تا 18 سالگی زمان می برد. 
 • تمام مدارس ابتدایی و متوسطه در کانادا پذیرای دانش آموزان از سراسر دنیا می باشند.
 • بعد از اتمام این دوره و شروع دوره بعدی که شامل دانشکده، دانشگاه، موسسات خصوصی و مدارس فنی و حرفه ای هستند. هر کدام از این مراکز دارای قوانین مخصوص به خود، چگونگی ورود و ارائه درخواست برای پذیرش مانند داشتن مدرک معتبر زبان انگلیسی یا فرانسه می باشند.
 • بسیاری از مدارس در کانادا زبان انگلیسی یا زبان فرانسه آموزش می دهند.
 • بسیاری از مدارس در کانادا جهت پذیرفتن دانش آموزان یا دانشجویان از سراسر دنیا هستند که (DLI) نام دارند. اگر در خواست ادامه ی تحصیل در یکی از مدارس در کانادا را داده اید، می بایست از طرف (DLI) نامه ی پذیرش دریافت کرده در غیر این صورت پرونده شما رد خواهد شد.

مقطع پست دکتری یا پست داک در کانادا شبیه به دکتری است. همانند دوره دکتری دانشجو باید با یک استاد راهنما مذاکره کند و پس از جمع آوری و ارائه مدارک لازم از دانشگاه مد نظر پذیرش بگیرید. در دوره پست داک دانشجو به صورت استاد یار به پژوهش و تحقیق می پردازد. اگر متقاضی مقطع دکتری را در کشور دیگری سپری کرده باید باید مدرک خود را معادل سازی کرده و در صورت ضرورت یکسری واحد های درسی را نیز بگذراند. برای تحصیل در مقطع پست داک دانشجو باید به زبان انگلیسی تسلط کافی داشته باشد. پس از اخذ پذیرش و دعوتنامه از دانشگاه متقاضی با در دست داشتن مدارک می بایست برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا اقدام نماید. از مهمترین مدارک برای تحصیل در دوره پست داک مدرک آیلتس 7، توصیه نامه و انگیزه نامه تحصیلی و مدارک هویتی است. طول مدت تحصیل دراین مقطع یک تا دو سال است اما بسته به رشته ممکن است مدت بیشتری زمان ببرد.

کشور کانادا با هدف ارتقای سطح علمی و فرهنگی تمایل خود را برای تبادل علم و فرهنگ اعلام کرده است و به این منظور اقدام به ارائه ویزای فرصت مطالعاتی کانادا کرده است. در ابتدا متقاضی می بایست نامه پذیرش را از موسسه علمی و یا مراکز هنری کانادا و یا دانشگاه های کانادا دریافت کند و بعد نسبت به دریافت ویزای فرصت مطالعاتی کانادا اقدام کند. شایان ذکر است این مدل از ویزا در رده بندی خاصی از ویزای تحصیلی و کاری جای دارد بنابراین انتخاب مدل درست ویزای اهمیت بسیاری در افزایش شانس دریافت ویزای مطالعاتی کانادا را دارد.

مزایای تحصیل در کانادا

قطعا تحصیل در کانادا دارای مزایای بی شماری است و به همین جهت تحصیل در کانادا برای متقاضیان اخذ ویزای تحصیلی همیشه در اولویت بوده است.

اما از میان مزایای تحصیل در کانادا  موارد زیر چشمگیرتر هستند:

 • تحصیل به زبان انگلیس
 • تحصیل در دانشگاه های معتبر
 • امکان کار در هنگام تحصیل
 • امکان تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری و پس از آن دریافت اقامت دائم کانادا
 • تحصیل در یکی از امن ترین کشورهای دنیا
ویزای کاری کانادا

یکی از روش هایی که می توانید به واسطه آن ویزا کانادا دریافت کنید و به این کشور وارد شوید ویزای کاری کانادا است. در واقع ویزای کاری کانادا فرصتی است که در اختیار افراد غیر کانادایی قرار میگیرد تا بتوانند در این کشور به کار مشغول شوند. کشور کانادا با وجود مساحت بسیار زیادش از نیروی کار کم برخوردار است به همین جهت برنامه های متعددی را برای اعطای ویزای کاری در نظر گرفته است.
دو روش مهم برای دریافت ویزای کار کانادا روش اکسپرس اینتری و یا سرمایه گذاری است.

ویزای کاری از روش اکسپرس اینتری:

این روش بر اساس امتیاز بندی است. به این معنا که هر چه سطح زبان شما، سن، سابقه کاری و تحصیلات متقاضی در وضعیت مطلوبی قرار داشته باشد میزان امتیازات او بیشتر خواهد شد و دریافت ویزا آسانتر.

ویزای کاری از طریق برنامه تجاری:

در این روش افرادی که برای درخواست ویزای کاری کانادا درخواست می دهند باید حرفه مد نظرشان در لیست مشاغل حرفه ای کانادا (NAFTA) باشد و البته از سوی اداره مهاجرت کانادا جاب آفر داشته باشند. 

مهم ترین شرایط برای اخذ ویزای کاری کانادا

 • مدرک زبان
 • شرایط سنی حداکثر 35 سال
 • سابقه کار حداقل 3 سال به صورت مرتبط
 • مدرک تحصیلی لیسانس (حداقل)

 

شرایط اخذ ویزای کاری کانادا

یکی از ویزاهای محبوب ویزای کاری کانادا است، به این ترتیب که افراد متقاضی از یک کارفرمای کانادایی پیشنهاد شغل دریافت می کنند و برای دریافت ویزای کاری در کانادا اقدام مینمایند. ویزای کاری در کانادا به چند صورت اخذ می شود:

دریافت ویزای کاری کانادا بر اساس سیستم امتیازبندی اسکیل ورکر؛ که هر چه امتیارات فرد بیشتر باشد امکان دریافت ویزای کاری از این طریق بیشتر می شود. امتیازات متقاضی بر اساس سن، تجربه کاری، دانش زبان، مدرک تحصیل و مهمتر از همه داشتن تجربه و مهارت در یک عنوان شغلی محاسبه می شود.
دریافت ویزای کانادا از طریق اکسپرس اینتری؛ اکسپرس اینتری نیز یک سیستم امتیازبندی است که در صورت دارا بودن صلاحیت های لازم از فرد برای کار در کانادا دعوت میشود. امتیازات بر اساس سطح دانش زبان، تحصیلات، سن و ملیت بررسی می شوند.
دریافت ویزای کاری کانادا از طریق برنامه کوتاه مدت، در این روش فرد متقاضی باید از سوی یک کارفرمای کانادایی دعوت به کار شود، در این روش متقاضی باید مجوز استخدام از سوی کارفرمای کانادایی و اقدام برای دریافت ویزای کانادا اقدام نماید.

پس از فارغ التحصیلی، دانشجویان می‌توانند از فرصت‌هایی مانند مجوز کار پس از فارغ التحصیلی (PGWP) برای به دست آوردن تجربه کاری ارزشمند در این کشور استفاده کنند، که می‌تواند راه را برای اقامت دائم در کانادا هموار کند. این ترکیب از آموزش با کیفیت بالا در محیط فرهنگی متنوع و فرصت‌های کاری پس از تحصیل، کانادا را به مقصدی جذاب برای دانشجویان در سراسر جهان تبدیل کرده است.

اگر قصد مهاجرت به کانادا و تحصیل در این کشور را دارید، ما در سازمان مهاجرتی اَدیت به شما کمک می‌کنیم به هدف خود برسید و در هر مرحله از این مسیر همراه شما خواهیم بود. 

مراحل درخواست ویزای کانادا
 • ارسال مدارک به صورت الکترونیکی برای سفارت کانادا و پرداخت هزینه‌های موجود
 • سفر به یکی از کشورهای اطرف ایران برای انجام انگشت نگاری و بیومتریک
 • پیکاپ پاسپورت به یکی از دفاتر وک جهت الصاق ویزا (در صورت ویزا شدن)

نحوه درخواست ویزای توریستی کانادا

درخواست ویزای کانادا به دو صورت آنلاین و حضوری امکان پذیر است. در ادامه مقاله نحوه هر کدام از روش های ثبت نام به صورت جداگانه مورد بحث و بررسی قرار می گیرد:

ثبت نام به صورت آنلاین

اولین قدمی که متقاضی جهت اقدام ثبت نام آنلاین باید انجام دهد ثبت نام در سایت www.canada.ca و دریافت نام کاربری و پسورد است. پس از وارد شدن به پنل خود باید جهت ثبت نام ابتدا فرم های درخواست ویزای کانادا را پر کند و سپس هزینه های مورد نیاز که مربوط به ویزا و انگشت نگاری است را پرداخت کرده و بعد از آن یک نامه انگشت نگاری و رسید اینترنتی که داخل آن شماره پیگیری و یا ترکینگ نامبر Tracking No است را دریافت کند. به وسیله این شماره فرد می تواند مراحل پیگیری را مشاهده کند.

شایان ذکر است پر کردن دقیق فرم های مورد نیاز داخل سایت بسیار حائز اهمیت است و تاثیر بسزایی در موافقت با  اخذ ویزای کانادا دارد. بنابراین پیشنهاد می شود هنگام پر کردن این فرم ها با یک فرد مجرب در این زمینه و یا موسسه های مهاجرتی و گردشگری مشورت کنید.

از آنجاییکه کانادا در ایران سفارت خانه فعالی ندارد، ثبت نام به صورت آنلاین برای ایرانیان بهترین گزینه است. علاوه بر این ثبت نام به صورت آنلاین هم شامل هزینه کمتری نسبت به مراجعه حضوری می شود و هم اینکه پیگیری آپدیت پرونده از این طریق بسیار راحت‌تر و سریع‌تر می باشد.

چنانچه همچنان در خصوص ثبت نام آنلاین، ابهاماتی در ذهن خود دارید با مراجعه به مقاله راهنمای ثبت نام آنلاین ویزای توریستی کانادا به تمامی سوالات خود ارسال دیدگاه.

ثبت نام به صورت مراجعه حضوری به سفارت

اصطلاحا به ثبت نام حضوری Draft و یا Paper می گویند. در این روش متقاضی بدون نیاز به دریافت وقت قبلی به یکی از وک‌های دفاتر VFSمراجعه کرده و به صورت فیزیکی مدارک مورد نیاز را به همراه ترجمه آن ها تحویل داده و مراجل انگشت نگاری را انجام می دهد. تنها راه ارتباطی متقاضی و سفارت، ایمیلی است که فرد در هنگام پر کردم فرم های ثبت نام وارد می کند.

هزینه اخذ ویزای کانادا چقدر است؟
 • اخذ ویزای کانادا شامل یک سری هزینه های ثابت مربوط به ثبت درخواست و انگشت نگاری و .. است که در حال حاضر 185 دلار کانادا برای هر نفر می باشد. موسسه های مختلف نیز براساس خدماتی که ارائه می دهند هزینه های جداگانه ای دریافت می کنند که بین 400 تا 1000 دلار متغیر است.
ویزانرخ مشترینرخ همکار
ثبت نام ویزای توریستی افراد زیر 14 سال300 دلار آمریکا290 دلار آمریکا
وقت سفارت کانادا30 دلار آمریکا20 دلار آمریکا
ثبت نام ویزای توریستی بدون نیاز به انگشت نگاری300 دلار آمریکا290 دلار آمریکا
ثبت نام ویزای همراه دانشجویی- open work permit650 دلار آمریکا590 دلار آمریکا
ثبت نام ویزای کاری – Work permit790 دلار آمریکا700 دلار آمریکا
وقت سفارت کانادا30 دلار آمریکا20 دلار آمریکا
پیگیری جواب ویزای کانادا

در صورتیکه فرد به صورت اینترنتی و آنلاین ثبت نام کرده باشد می تواند به راحتی با مراجعه به سایت ذکر شده و وارد کردن ترکینگ نامبر دریافت شده هنگام ثبت نام و تاریخ تولدش به میلادی در جریان مراحل پیش رفته دریافت ویزای خود قرار بگیرد. چنانچه فرد به صورت حضوری نسبت به ثبت نام اقدام کرده باشد جهت پیگیری نتایج ویزای کانادا خود ممکن است با مشکلات متعددی رو به رو شود. همانطور که بیان شد تنها راه ارتباطی متقاضی و سفارت، ایمیلی است که فرد در هنگام پر کردم فرم های ثبت نام وارد می کند. گاهی اوقات ممکن است فرد دیر متوجه ارسال ایمیل از سمت سفارت کانادا شود و یا اینکه ایمیل داخل فولدر اسپم شده باشد و متقاضی آن را نبیند. از آنجاییکه تنها ۳۰ روز از زمان صدور نامه انگشت نگاری فرصت برای مراجعه به دفاتر انگشت نگاری سفارت کانادا است در صورتیکه فرد دیر متوجه ایمیل های ارسالی از سمت سفارت شود ممکن است با مشکلات جدی ای رو به رو شود.

شایان ذکر است از آنجاییکه در ثبت نام حضوری فرد به صورت فیزیکی مدارک خود را ارائه می دهد امکان مفقود شدن مدارک و فرم های ثبت نام به هر دلیلی می باشد. در حالیکه در ثبت نام آنلاین مدارک آپلود شده و امکان مفقودی مدارک وجود ندارد. بنابراین می توان نتیجه گرفت پیگیری درخواست ویزا از طریق مراجعه به حساب کاربری بسیار ساده‌تر است و احتمال با خبر نشدن از آپدیت‌های پرونده به حداقل کاهش می‌یابد.

 

مدارک لازم برای ویزای کانادا

یکی از مهم‌ترین فاکتورها برای اخذ انواع ویزای کانادا مدارک کامل شما به‌ حساب می‌آید. در این بین مدارکی همانند مدارک شغلی مناسب تمکن مالی خوب برای اخذ ویزای این کشور بسیار مهم است و در صورت بهره مندی از آن‌ها دولت کانادا امتیازات ویژه‌ای را برایتان قائل خواهد شد. مدارک لازم برای ویزای کانادا تقریبا در تمامی موارد بجز سوپر ویزا کانادا به یکدیگر شبیه هستند. برای اقدام از طریق هر یک از این دو روش ثبت نام آنلاین و یا مراجعه حضوری به سفارت مدارکی باید آماده و ارائه شود .اگر بخواهیم دو عامل اصلی در تعیین سرنوشت پرونده درخواست ویزا کانادا را نام ببریم، بی تردید عامل اول تکمیل دقیق و صحیح فرم‌های ثبت نام و عامل دوم آفیسر پرونده خواهند بود. همچنین توجه داشته باشید که در صورت ریجکت شدن هیچ گونه محدودیتی برای درخواست دوباره وجود ندارد و می‌توانید شانس خود را مجدداً امتحان کنید

 • اصل پاسپورت متقاضی با حداقل ۶ ماه اعتبار به همراه کلیه پاسپورت‌های قدیمی و یا کارت‌های پرواز یا بلیط هواپیما
 • یک قطعه عکس رنگی ۳.۵ * ۴.۵ با پس زمینه سفید (عکس باید در ۶ ماه اخیر گرفته شده باشد.)
 • ترجمه شناسنامه متقاضیان
 • ترجمه سند ازدواج (در صورت همسفر بودن با همسر)
 • ترجمه گواهی اشتغال به تحصیل (در صورت همسفر بودن فرزندان)
 • تکمیل فرم اطلاعات فردی و خانوادگی (گروه مسافرتی ویزالند برای شما تکمیل می‌کنند)
 • ترجمه رضایت نامه محضری برای همراهی فرزندانی که بدون یکی از والدین قصد مسافرت دارند. رضایت نامه باید از سوی کسی باشد که آن‌ها را همراهی نمی‌کنند.
 • گردش حساب ۴ ماهه متقاضی به همراه مهر و امضا شعبه صادر کننده.
 • نامه تمکن مالی به دلار کانادا به همراه مهر و امضا شعبه صادر کننده و مهر شبه ارزی بانک.
 • در صورتی که گواهی سپرده بلند مدت، گواهی خرید سهام و یا اوراق بهادار و یا سند اتومیبل و اجاره نامه دارید نیز ارائه دهید.
 • مدت اعتبار گواهی تمکن مالی و گردش حساب، یک ماه می‌باشد.
 • ترجمه اسناد ملکی در صورت وجود (اختیاری)
 • مدارک شغلی برای کارمندان: گواهی اشتغال به کار به زبان انگلیسی با سربرگ شرکت (با ذکر تاریخ شروع به کار، عنوان شغلی و درآمد سالیانه، نام مدیر و یا سرپرست، مدت زمان موافقت شده با مرخصی) – ترجمه فیش حقوقی و بیمه تامین اجتماعی دو ماهه آخر – ترجمه حکم کارگزینی.
 • مدارک شغلی برای کارفرمایان: ترجمه آگهی تاسیس، آگهی تغییرات و آگهی تصمیمات در روزنامه رسمی، ترجمه لیست بیمه و فیش حقوقی 6  ماه اخیر کارمندان، ترجمه آخرین لیست مالیاتی پرداخت شده، نامه تمکن بانکی شرکت، ریز پرینت بانکی ۴ ماهه آخر به زبان لاتین.
 • مدارک شغلی برای تجار: ترجمه کارت بازرگانی، گواهی اتاق بازرگانی، ترجمه آخرین لیست مالیاتی پرداخت شده و ترجمه لیست پرداخت بیمه
 • مدارک شغلی برای پزشکان: ترجمه پروانه دائم طبابت، کارت نظام پزشکی، ترجمه پروانه مطب، ترجمه آخرین لیست مالیاتی پرداخت شده، ترجمه لیست پرداخت بیمه.
 • مدارک مورد نیاز برای مهندسان: ترجمه پروانه نظام مهندسی و یا جواز ساخت.
 • مدارک کارخانه داران و صاحبان مشاغل: ترجمه پروانه بهره برداری، ترجمه جواز کسب، ترجمه آخرین لیست مالیاتی پرداخت شده، ترجمه لیست پرداخت بیمه.
 • مدارک بازنشستگان: ترجمه حکم بازنشستگی، ترجمه فیش حقوقی دو ماه اخر بازنشستگی (در صورت افزایش حقوق، حکم افزایش حقوق بازنشستگی نیز لازم است)
 • شامل مشخصات دعوت کننده متقاضی، نسبت فامیلی، دلیل سفر متقاضی، آدرس و تلفن دعوت کننده، مدت زمان اقامت و هرگونه موارد مرتبط دیگر.
 • مدارک دعوت کننده: پاسپورت کانادایی، کارت شناسایی کانادایی (و یا PR)، گواهی اشتغال به کار، نامه‌ی بانکی، برگه‌های پرداخت مالیات و فرم‌های T4 یا T1 – در صورت نداشتن دعوت نامه، ارائه رزرو بلیط هواپیما و واچر هتل الزامی است.
وقت سفارت کانادا

نکته‌ای که در این بخش حائز اهمیت است، اینست که برای دریافت وقت سفارت کانادا و انگشت‌نگاری، باید به کشور دیگری مراجعه نمائید که بهترین گزینه درحال حاضر، کشور ترکیه می‌باشد. اگر از طریق یک آژانس مسافرتی برای اخذ ویزا اقدام می‌کنید، ممکن است کشور مقصد برای وقت سفارت کانادا، متفاوت باشد؛ برخی از آژانس‌ها، وقت سفارت را در کشورهای ارمنستان، امارات، گرجستان و غیره می‌گیرند. هزینه اقامت و سفر به این کشورها در اغلب مواقع به عهده متقاضی می‌باشد. برای اطلاعات بیشتر به صفحه وقت سفارت کانادا، مراجعه نمائید.

سایت رسمی سفارت کانادا

برای درخواست ویزای کانادا باید از طریق سایت این کشور Canada.Ca و به صورت آنلاین ثبت درخواست نمایید. فقط کافیست وارد سایت شده حساب کاربری بسازید فرم های مربوطه را پر و تکمیل کنید و هزینه های درخواست شده را پرداخت نمایید.

دفتر وک و چگونگی تعیین وقت سفارت کانادا

از انجایی که سفارت کانادا در ایران دارای سفارت فعال نیست متقاضیان اخذ ویزای کانادا برای انجام انگشت نگاری به دفاتر VAC – Visa Application Center واقع در یکی از کشورهای همسایه مراجعه کنند. 1 ماه پس از درخواست ویزای کانادا در سایت سفارت کانادا متقاضیان می توانند وقت انگشت نگاری دریافت کرده و به این دفاتر مراجعه کنند.
انگشت نگاری سفارت کانادا شامل ثبت اثر انگشت و عکس برداری میشود که زمان زیادی نخواهد برد. برای دریافت وقت انگشت نگاری ویزای کانادا باید به صورت آنلاین اقدام نمایید هزینه آن را نیز از طریق حساب کاربری خود پرداخت کنید. پس از ثبت درخواست نامه ی BIL – Biometric Instruction Letterدریافت می کنید. این برگه نشاندهنده این است که هزینه های انگشت نگاری را پرداخت کرده اید و به شما وقت داده شده است.

مدت زمان صدور ویزای کانادا

به طور معمول شروع مدت زمان جوابدهی که به شما اعلام می‌شود و این پروسه  پس از انگشت نگاری می‌باشد مدت زمان صدور ویزا بنابر اعلام سایت رسمی سفارت کانادا حداکثر ۱۲۱روز کاری است. البته این عدد تقریبی است و واقعیت این است. از انجایی که متقاضیان هر پرونده شرایط مختلفی دارند، مدت زمان بررسی پرونده آنها نیز متفاوت است. نوع شغل متقاضی، هدف از سفر به کانادا، سن متقاضی و…، از جمله مهم‌ترین عواملی هستند که بر روی زمان بررسی پرونده شما تاثیر می‌گذارند.

سفارت کانادا برای ایرانیان

از آنجایی که کانادا داخل ایران سفارت خانه فعال ندارد، جهت انجام امور اخذ ویزای کانادا می بایست از خدمات پیکاپ ویزا بهره مند شوید. برای دریافت وقت سفارت کانادا و انجام انگشت نگاری کشورهای همسایه مانند ترکیه، ارمنستان و امارات گزینه ی مناسبی هستند. این کشورها فاصله کمی با ایران دارند و می توانید یکی از این کشورها را برای انجام کارهای مربوط به اخذ ویزای کانادا انتخاب نمایید. ترکیه با وجود هزینه سفر کمتر اما شلوغتر است، در عوض امارات و شهر دبی  نسبت به بقیه گرانتر و پر هزینه تر است. فقط کافیست به سایت سفارت کانادا وارد شوید و کشور مورد نظر را انتخاب کرده و پس از پر کردن فرم ها و پرداخت هزینه ها دریافت وقت کنید. دقت داشته باشید که همه اطلاعات را به درستی و کامل وارد کنید. 

با ویزای کانادا به کدام کشورها می توان سفر کرد؟
 • ویزای کانادا دارای اعتبار و قدرتی بسیار است به طور که با دارا بودن آن می توانید به کشورهای دیگری بدون نیاز به اخذ ویزای آن کشور سفر کنید. با ویزا کانادا می توانید به کشورهای مکزیک، کاستاریکا، پاناما، هندوراس، گواتمالا، کوبا، دومینیکن، پرو، شیلی، مقدونیه، کره جنوبی، تایوان عمان و قطر سفر کنید.
پرسش‌ها و سوالات متداول
1.آیا ویزای کانادا یک بار ورود می باشد؟

خیر، اخیراً کانادا به صورت مولتی ویزا صادر می کند و تا انتهای اعتبار پاسپورت متقاضی اعتبار دارد در صورتی که متقاضی برای یک برنامه خاص (اجرای مسابقات یا فستیوال‌ها و…) قصد سفر داشته باشد ویزا به صورت 1 بار ورود داده می‌شود.

حداکثر 6 ماه در هر بار ورود به کانادا

خیر، هیچ الزامی برای داشتن دعوت نامه نیست اما، اگر دعوت نامه داشته باشید، شانس اخذ ویزای کانادا شما بیشتر خواهد شد.

با ویزای توریستی کانادا امکان اقامت حداکثر 6 ماهه را در کانادا دارید و نمی توانید در دوره های آموزشی طولانی مدت شرکت کنید، اما ویزای تحصیلی کانادا اینطور نیست.

با ویزای توریستی کانادا امکان کار کردن در این کشور وجود ندارد ولی امکان ادامه تحصیل در دوره هایی که کمتر از ۶ ماه باشند وجود دارد. 

کلیه مدارک درخواستی سفارت کانادا، باید توسط دارالترجمه‌های رسمی دادگستری به زبان انگلیسی ترجمه شوند.

خیر. انجام انگشت نگاری در کارگزاری ویزا ( درکشوری نظیر ترکیه) الزامی است.

مراقب دلالان ویزا باشید

تب مهاجرت داغ است و افرادی که قصد مهاجرت دارند می خواهند هرچه سریعتر مراحل لازم را طی کرده تا به کشور مقصد خود برسند.
همین موضوع عاملی می باشد برای ظهور دلالان ویزا!
علاوه بر اینکه این دلالان در اطراف سفارت خانه ها، چه در داخل ایران و چه در کشورهای همسایه، حضور دارند و به بهانه دریافت ویزا در کوتاه ترین زمان مبالغ هنگفتی را از متقاضیان ویزا می گیرند، در فضای مجازی نیز هستند و راه هایی برای کلاهبرداری دارند.
در صورتی که با پیشنهادات شگفت انگیز و نشدنی با کمترین قیمت و در کوتاه ترین زمان مواجه شدید، بهتر است شک کنید و خیلی زود اعتماد نکنید!
مبلغی که هر سفارت خانه خارجی برای صدور ویزا دریافت می کند در پایگاه اطلاع رسانی وزارت امور خارجه و کنسولگری ها وجود دارد.